DARMOWA WYCENA SAMOCHODÓW
Natychmiastowy przyjazd
Zakup i umowa od ręki
Skupujemy wszystkie samochody
Chcesz sprzedać samochód? Zadzwoń 517 720 973 lub wyślij do nas wiadomość

Jakie dokumenty są wymagane przy sprzedaży auta?

Nie każdy jest profesjonalnym handlarzem aut i nie musi widzieć jakich dokumentów potrzebujemy przy sprzedaży samochodów. W poniższym artykule przybliżymy, co jest wymagane przy zawieraniu umów kupna-sprzedaży, gdzie należy się zgłosić po sprzedaży auta i jakie dokumenty wymagają konkretne instytucje. Przedstawimy krok po kroku jak prawidłowo zawrzeć umowę kupna-sprzedaży i co wykonujemy po tym etapie oraz kiedy trzeba zgłosić się do urzędu skarbowego, ubezpieczyciela oraz wydziału komunikacji.

dokumenty potrzebne do sprzedaży pojazdu - Auto Skup Śląsk

 

Zawarcie umowy sprzedaży

 

Umowa zawierana jest pomiędzy dwiema stronami. My występujemy jako sprzedający (zbywca) oraz kupujący jako nabywca. Każda ze stron zobowiązana jest do posiadania aktualnego dowodu osobistego, który potwierdzi naszą tożsamość i będzie źródłem danych zawartych w formularzu umowy, który otrzymają obydwie strony transakcji. Gotowe wzory umów sprzedażowych można znaleźć na portalach motoryzacyjnych. Jest to duże ułatwienie dla sprzedającego, jednakże my, jako sprzedawcy powinniśmy dokładnie zapoznać się z treścią owej umowy. Gdy umowa jest dla nas niejasna należy skonsultować się z osobą, która nam dokładnie wyjaśni niejasny paragraf. W umowie należy wpisać co jest przedmiotem sprzedaży, w naszym wypadku jest to samochód, który posiada unikatowy dla siebie numer wybity na tablicy znamionowej, która znajduje się w komorze silnika. W ten sposób mamy pewność, że umowa przypisana jest do konkretnie naszego egzemplarza. W dokument potwierdzający sprzedaż, czyli w naszą umowę, wpisujemy również realną wartość sprzedaży naszego pojazdu oraz dokładne dane właściciela sprzedającego pojazd (czyli nas) oraz kupującego. Nierzadko bywa, że sprzedając auto, jesteśmy jego współwłaścicielem, wówczas przy sporządzaniu umowy musi znajdować się drugi współwłaściciel pojazdu oraz również jego dane muszą być podane do formularza sprzedaży. Po złożeniu podpisu na dokumencie przez sprzedającego, czy też sprzedających i kupującego formalnie dokonaliśmy sprzedaży pojazdu. Takie same procedury tyczą się klientów prywatnych jak i auto skupów zajmujących się nabywaniem aut używanych. Zazwyczaj firmy takie jak auto skup posiadają gotowe i przejrzyste umowy kupna-sprzedaży.

 

Sprzedaliśmy auto i co dalej?

 

procedura po sprzedaży pojazdu - Auto Skup ŚląskSprzedaż auta zobowiązuje nas do opłaty skarbowej wynikającej z czynności cywilno-prawnej. W urzędzie skarbowym zapłacimy 2% wartości rynkowej zbytego auta. Odwiedzając urząd skarbowy odpowiedni dla naszego zameldowania, musimy mieć przy sobie aktualny dowód osobisty oraz umowę ze sprzedaży naszego starego pojazdu. Termin jaki mamy na wykonanie tych czynności to 14 dni od daty sporządzenia umowy kupna-sprzedaży, a sam dowód uiszczenia opłaty skarbowej musimy przechowywać przez okres 5 lat. Jako sprzedający zobowiązani jesteśmy przekazać kupującemu dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu. Kupujący ma obowiązek w ciągu 30 dni przerejestrować na swoją osobę nabyty pojazd w urzędzie komunikacyjnym. Kolejnym dokumentem jaki mamy obowiązek przekazać kupującemu to aktualne ubezpieczenie OC, o ile takowe pojazd posiada. Jeżeli przekazaliśmy nowemu właścicielowi ubezpieczenie OC to w ciągu 30 dni jesteśmy zobligowani poinformować naszego ubezpieczyciela o zmianie właściciela pojazdu. Nieistotne jest czy auto zostało sprzedane osobie fizycznej – prywatnej, czy firmie typu auto skup, nasze obowiązki jako sprzedającego w każdej formie będą wyglądać identycznie.

Zobacz naszą ofertę na skup samochodów Chorzów


Szybki KontaktPola oznaczone * są wymagane

Adres email*

Numer Telefonu*

Imię*

Treść wiadomosci*

captcha

Przepisz kod z obrazka*